Czy kiedykolwiek chciałeś, aby Twoja firma działała szybciej? Abyś mógł szybciej podejmować decyzje, sprawniej rozwijać nowe produkty i z łatwością przekraczać oczekiwania klientów? Wszystko zaczyna się od innowacji. Ale...
Czy innowację powinno się "zlecać" na zewnątrz? Uważam, że nie warto. Dlaczego? Patrząc na kompetencje przyszłości (według World Economic Forum) to innowacyjność jest jedna z dwudziestu kompetencji przyszłości. Lepiej ją w takim razie rozwijać już dzisiaj, prawda?
Kluczem do udanej innowacji jest świadomość, że nie jest to jednorazowe wydarzenie. Prawdziwa, trwała innowacja musi być włączona do wszystkich obszarów firmy, od rozwoju produktu do marketingu i dalej. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak samodzielnie możesz rozwijać innowacyjność w swojej firmie.
Czym jest innowacja i dlaczego jest ważna?
Czym jest innowacja? Innowacją jest wprowadzenie do Twojej firmy czegoś innego, co wniesie wartość. To może być dotarcie do nowych klientów, zwiększenie lojalności obecnych lub zwiększenie marżowości obecnej oferty. Ważnym elementem jest to, że staramy się robić rzeczy, które są inne niż dotychczas - nie bazujemy na tym, co robią np. inne firmy w naszej branży. Działanie podobne do tego, co robią inni wydaje się bezpieczniejsze. Ale nie da nam przewagi. Dlatego sięgajmy do innych branż i tam szukajmy inspiracji pasujących do naszego celu.
Upoważnienie pracowników do bycia innowacyjnym
Ale żeby to się wydarzyło to pracownicy muszą czuć, że... mogą kwestionować status quo. Że zgadzamy się na to, że robimy rzeczy inaczej, że wychodzimy ze znanych i bezpiecznych "torów". Oczywiście każda sugestia zmiany potrzebuje mieć swoje uzasadnienie dla Twojej firmy. Kiedy zgadzamy się, że to co robimy jest dobre to nie oczekujmy innowacyjnych pomysłów. W wywiadzie w ramach HRPolska opowiadałam o 7 zachowaniach, które warto wzmacniać, aby umożliwić pracownikom na innowacyjność. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.
Przeczytałeś jakie inne zachowania warto wzmacniać? Może myślisz - ale czy to jest "bezpieczne" dla mojej firmy? Czy nie wprowadzi to chaosu? Skąd mam być pewny, że działamy dobrze i rzeczywiście tworzymy innowacje? Sądzę, że właśnie wtedy warto sięgnąć po wsparcie zewnętrzne. Doradcę, który będzie wspólnie z Twoją firmą tworzył innowację, a nie za firmę. Dzięki temu Zespół może nauczyć się procesu i będzie czuł, że to on stworzył innowację. Taki doradca-moderator pomaga w tym, aby dobrać proces do sytuacji Twojej firmy i minimalizuje ryzyko popełniania błędów "po drodze".
Podsumowując, firma warto, aby była zdolna do samodzielnego wprowadzania innowacji. Nie oznacza to zlecania innowacji na zewnątrz, ale raczej posiadanie zdolności do pobudzania innowacji w samej organizacji. Innowacja to proces, a nie jednorazowe wydarzenie, a firmy muszą być dobrze wyposażone we właściwe narzędzia i wiedzę, które pozwolą im uwolnić niezwykły potencjał innowacyjny. Dzięki odpowiedniemu nastawieniu, współpracy i narzędziom, firmy mogą zyskać umiejętności niezbędne do wyprzedzania trendów, a także pozycjonowania ich jako liderów innowacji w przyszłości.
Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu i zapraszam Cię na kolejny za tydzień. Jeśli podobało Ci się - daj mi like’a lub poleć mnie innym. Jeśli chcesz być na bieżąco, subskrybuj mój kanał. Link poniżej!
PS. Ty też chcesz odkryć nowe potrzeby i na bazie tego stworzyć niepowtarzalny produkt lub usługę? To sprawdź mój Inkubator Nowych Potrzeb.
Umów się na bezpłatną rozmowę wstępną, aby dowiedzieć się, jak możemy zacząć współpracę. Jeśli nie wiesz jeszcze, jak mogłabyś wykorzystać innowację, nie szkodzi. Podczas rozmowy pomogę wybrać priorytetowe obszary, aby zmaksymalizować efekt przy optymalnym budżecie.