Coraz więcej branż staje się “nieznośnie” konkurencyjnych. Rozmawiam z przedsiębiorcami i czasem “opadają im ręce”, bo nie wiedzą, co zrobić, aby odzyskać swoją pozycję. Ale przede wszystkim, aby nie musieć tak bardzo konkurować ceną. Bo obcinanie marży może być rozwiązaniem do pewnego momentu.
Kiedy mówię im, że warto inaczej zbudować swoją nową przewagę to patrzą się na mnie nieprzekonani . Wydaje się, że na bardzo konkurencyjnym rynku nie można zbudować przewagi, która pozwoli zadbać o marżowość, sprzedaż i zyskowność biznesu.
A może jednak da się?
Czym jest przewaga konkurencyjna?
Przewaga konkurencyjna to robienie czegoś lepiej niż inne firmy na rynku - obecne i nowo wchodzące. Przewaga staje się prawdziwą przewagą, kiedy klient ją tak postrzega. Nie można budować lepszych produktów, usług czy procesów bez zrozumienia, czy klient chce “lepiej” i jest gotowy za to zapłacić. Przewaga konkurencyjna powinna nas oddalać od konkurencji i przybliżać do klienta. Jest kilka sposobów na to.
Sposób 1 - przewaga w strategii
Są firmy, które są zawsze o krok do przodu przed innymi. Widzą zmiany wcześniej, przygotowują się do nich i odważnie działają. Chcą być tymi, które zasiadają w czołówce “dzisiaj i jutro”. Ale “czołówka” to czasem może być stworzenie zupełnie nowej dyscypliny. Wykorzystując swoje zasoby i kompetencji szukają nowych zadań klientów, na które mogą odpowiedzieć. Przykład: Hushoffice (budki akustyczne do biura). Szukaliśmy nowych zadań klientów, które nie są jeszcze “zagospodarowane” i gdzie mamy kompetencje aby na nie skutecznie odpowiedzieć. Zbudowaliśmy przewagę na poziomie strategii - w efekcie produkcie.
Może być tak, że masz dość zbliżony produkt czy usługę do innych firm na rynku. I nie chcesz wymyślać nowego produktu czy usługi. Ale inaczej robić biznes na nich. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być znalezienie przewagi w modelu biznesowym - to znaczy w tym jak działa Twój biznes. Przykład - Ryanair. Ryanair nie wymyślił nowego produktu ani usługi. Zmienili zupełnie zasady gry ale na poziomie modelu biznesowego - jak zarabiają, jak realizują swoje zadania.
Sposób 3 - przewaga w produkcie lub usłudze
Przewag możemy szukać oczywiście w samym produkcie i usłudze. Możemy popracować nad “rdzeniem” produktu czy usługi aby lepiej odpowiadać na potrzeby i zadania klientów. Lub dostarczaj produkt czy usługę w bardziej dla nas optymalny sposób. W tym przypadku konkurujemy np. Funkcjonalnościami produktu. Przykład: Samsung. Stara się “przebić” swoją konkurencję lepszym aparatem, szybciej ładującym się telefonem czy składanym ekranem.
Sposób 4 - przewaga w procesie
Kiedy wiemy, że nasz produkt lub usługa są aktualne i Możemy skupić się również tylko na wybranym procesie i z niego zrobić swoją przewagę. Możemy mieć wybitny proces obsługi klienta, proces logistyczny czy docierania do klientów. Wystarczy wybrać jeden obszar i tam zbudować nową wartość, która nas wyróżni w oczach klienta.
Sposób 5 - przewaga w komplementarnych produktach lub usługach
Kiedy Twój produkt lub usługa są dobre ale widzisz, że jest potrzeba uatrakcyjnienia ich to dobrą ścieżką może być budowanie wokół nich sieci komplementarnych produktów lub usług. Takich, które wspierają siebie nawzajem. Takie sieci powoduję, że nawet jeśli Twój główny produkt/usługa zostaną “skopiowane” to i tak utrzymasz swoją przewagę - sieć. Przykład: Apple z aplikacjami iMusic… Nie wystarczy skopiować telefonu - należałoby skopiować całą sieć komplementarnych produktów i usług aby “przebić” przewagę Apple.
Jak znaleźć SWOJĄ silną przewagę konkurencyjną?
Przewagi mogą być krótkotrwałe - wprowadzamy lepszy produkt i za chwilę ktoś nas dogania. Jak w takim razie budować przewagę, której nie jest łatwo skopiować? Idąc alternatywnymi ścieżkami, takimi, których inni się nie spodziewają. Właśnie w tym pomaga proces innowacji. Innowacja to robienie czegoś inaczej, co wnosi wartość. W innowacji nie szukasz inspiracji w swojej branży ale poza nią - innych branżach, trendach oraz nowych potrzebach klientów. Działasz tak, aby Twoja przewaga była silniejsza.
PS. Ty też chcesz odkryć nowe potrzeby i na bazie tego stworzyć swoją nową przewagę? Sprawdź mój Inkubator Nowych Potrzeb.
Umów się na bezpłatną rozmowę wstępną, aby dowiedzieć się, jak możemy zacząć współpracę. Jeśli nie wiesz jeszcze, jak mogłabyś wykorzystać innowację, nie szkodzi. Podczas rozmowy pomogę wybrać priorytetowe obszary, aby zmaksymalizować efekt przy optymalnym budżecie.